Rok 2018 został przez redakcje „Huffington Post” i „Sunday Times” ogłoszony rokiem dbania o siebie. W najbliższą sobotę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance autorskie warsztaty „Zadbaj o siebie” poprowadzi Aga Kozak, dziennikarka „Wysokich Obcasów”, coacherka, trenerka i nauczycielka medytacji.
– Nie umiemy odpoczywać ani dbać o siebie – przyznaje Aga Kozak. – W Polsce jesteśmy nauczone i nauczeni, żeby dbać o cały świat, tylko nie o siebie. Kobiety – za ostatnie pieniądze i na ostatnich nogach – dbają o swój wygląd, ale na tym często się kończy ich zadbanie o siebie. Nie oddychamy, nie odpoczywamy, dobro innych przedkładamy nad swoje, a fasadę nad prawdziwe samopoczucie. A ja wyznaję zasadę maski tlenowej – najpierw musimy zadbać o siebie, dopiero potem możemy dbać o inne osoby. To jest tzw. mądry egoizm, stawianie siebie na pierwszym miejscu – co w naszym kraju nie jest dobrze widziane.
Odłączyliśmy się od czucia własnego ciała
Badania naukowe mówią, że jesteśmy o wiele bardziej wydajni, jeśli w ciągu dnia potrafimy znaleźć czas dla siebie – pójść na spacer, zjeść posiłek przy stole (świetnie jeśli z osobami, które lubimy), wyłączyć telefon.
– Poranne i wieczorne rytuały, robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, decyduje o tym, że żyjemy, a nie jesteśmy tylko zaprogramowani na robienie czegoś, co jest użyteczne – podkreśla Aga Kozak. – Na swoich warsztatach zachęcam do szukania swoich odpowiedzi na pytanie, co jest taką rzeczą, która mnie odżywia, bo ile osób, tyle „odżywek”. Może to być czas spędzony na tańcu do ulubionej muzyki czy przechadzka po lesie, bez komórki i kontaktu z hałaśliwym światem. Są też oczywiście sposoby polecane wszystkim, uniwersalne – wyspać się, stworzyć w swoim życiu przestrzeń wolną od pracy, od mediów społecznościowych, znaleźć grupę osób, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Najważniejsze dla czynienia dobra samemu sobie jest pytanie: co mogę zrobić w tym momencie, żeby poczuć się lepiej. Mam tu na myśli rzeczy, które są niezauważalne – wypicie szklanki wody, włączenie ulubionej muzyki, cztery oddechy, włączenie albo wyłączenie światła, sprawdzenie, czy nie jesteśmy głodni, czy nie jest nam za ciepło lub za zimno. Ludzie zatracili te proste odruchy. Odłączyli się od czucia własnego ciała, bo ciało niesie emocje, a my zaczynami się ich bać, nie chcemy ich czuć, bo tak jest nam wygodniej w życiu, możemy więcej wykonać. Ale to nie jest życie.
Usiąść, zamknąć oczy i pooddychać
Uczestniczki warsztatu za pomocą prostych metod dowiedzą się, jak znaleźć własny sposób na zrelaksowanie się, napełnienie dobrą energią. Wspólnie z Agą Kozak poszukają odpowiedzi na pytanie, co sprawia im największą przyjemność, co je odpręża, co uspokaja, a co doenergetyzowuje.
– Dla mnie jedną z najważniejszych form samozadbania jest po prostu usiąść, zamknąć oczy i pooddychać. Mieć moment tylko dla siebie, kiedy nic się nie musi. Nasz mózg nie nadążył ewolucyjnie za naszym trybem życia, wyładowują nam się baterie. Jesteśmy jak auta na resztkach paliwa – mówi dziennikarka „Wysokich Obcasów”. – Daniel Gilbert, amerykański profesor psychologii z Harvardu, autor książki „Na tropie szczęścia”, powiedział mi ostatnio, że ludzie nie mają zielonego pojęcia, co ich uszczęśliwia i na jak długo. Myślą, że uszczęśliwią ich wielkie rzeczy – wygrana w Lotto, ślub, daleka podróż, a to nieprawda. Po roku od wygrania w Lotto są tak samo szczęśliwi, jak byli rok przed. Tak samo dzieje się w przypadku jakiegoś tragicznego zdarzenia – nie czujemy wielkiej zmiany. To, co więc powinniśmy robić, to dostarczać sobie niewielkie dawki przyjemności i dobra na co dzień. To one sprawiają, że jakiekolwiek by nasze życie nie było, chce nam się brać kolejny oddech.
Warsztaty „Zadbaj o siebie” są częścią całodziennego wydarzenia „Kobiety wiedzą, co robią”, organizowanego przez redakcje „Wysokich Obcasów” oraz „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Na warsztaty oraz panele dyskusyjne z udziałem m.in. pani prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, Henryki Krzywonos-Stycharskiej, Iwony Guzowskiej i innych kobiet zapraszamy w sobotę 9 czerwca do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Start – godz. 11.30.
Na warsztaty można się zapisać pod adresem mejlowym: promocja@gdansk.agora.pl.