„Kobiety Wiedzą, co robią" to projekt realizowany przez redakcje "Wysokich Obcasów" od kilku lat. W ramach projektu dotychczas odbyło się kilkadziesiąt spotkań realizowanych w różnej formule (stacjonarnie, hybrydowo, on-line) wynikającej również z ograniczeń pandemicznych. Po przerwie, wracamy do Was, do Waszych miast, do miejsc i tematów ważnych dla naszych Czytelniczek.

Kobiety wiedzą, co robią

28 maja z inicjatywy Urzędu Miasta Zgierza projekt „Kobiety wiedzą, co robią" zawita do Zgierza, ok. 55 tys. miasta, które wiele osób miało okazję odwiedzić, nawet o tym nie wiedząc. A to za sprawą miejsc, które stały się plenerami dla znakomitych produkcji filmowych, takich jak: „Ziemia Obiecana", „Cudowne lato", „300 mil do nieba", „Trójkąt bermudzki", „Bodo", „Komisarz Alex", „Niespotykanie spokojny człowiek" czy oscarowa „Ida".

Producentka tej ostatniej produkcji, Ewa Puszczyńska, będzie jedną z bohaterek panelu „Zgierz Filmowy".  W dyskusji wezmą udział także Patricia Kazadi grająca rolę Reri w serialu „Bodo" oraz Małgorzata Potocka, czyli Helenka z filmu „Niespotykanie spokojny człowiek. Panel będzie streamowany na fb wysokieobcasy.pl, a poprowadzi go dziennikarka "Wysokich Obcasów" Anna J. Dudek.

Z ok. 55 tys. mieszkańców Zgierza, 53,8 proc. stanowią kobiety, a podczas spotkań z cyklu „Kobiety wiedzą co robią" tematy bliskie kobietom zajmują najwięcej przestrzeni. Tym razem będzie podobnie. Zapraszamy Zgierzanki na spotkanie poświęcone profilaktyce nowotworu piersi, które poprowadzi Katarzyna Owczarek, dyrektorka programowa projektu „Kobiety wiedzą, co robią". Wśród rozmówczyń i rozmówców znajdą się zarówno kobiety, które same stoczyły walkę z chorobą np. Marzena Lewandowicz związana z Fundacją Kocham Życie, jak i osoby, które udzielają pomocy medycznej i fundacyjnej kobietom dotkniętym nowotworem, np. Jadwiga Wojowicz-Banaszewską, dyrektorka Miejskiego Zespołu Przychodni Rejonowych w Zgierzu i dr n.med. Sebastian Niedźwiecki.

Podczas spotkania podejmiemy też wątek, który aktualnie wymaga ogromnej troski i wnikliwej uwagi. Będziemy rozmawiać o dobrostanie psychicznym młodych ludzi, którzy jeszcze nie zdążyli wyjść i przepracować traum związanych z izolacją spowodowaną pandemią, a już muszą mierzyć się z emocjami wywołanymi przez wojnę, która toczy się zaledwie kilkadziesiąt km od naszej granicy. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy wzmóc naszą czujność na to, co dzieje się z młodymi ludźmi i ich poturbowanym systemem nerwowym. 

O tym, jak bardzo młodzi ludzie potrzebują wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego i z jakimi problemami zwracają się do specjalistów w rozmowie, którą poprowadzi Agnieszka Urazińska, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i "Wysokich Obcasów", opowiedzą:  Agnieszka Majewicz – psychoterapeutka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla dzieci i młodzieży w Zgierzu, Małgorzata Latusek-Łukasiewicz - psycholożka, kierowniczka Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży, Aleksandra Denys – 18-latka, autorka książki ""Krawędź, w której opisała swoje zmagania z depresją oraz Katarzyna Romanowska-Dobrowolska - mama dwóch córek, które mają za sobą pobyt na oddziałach psychiatrycznych

Spotkanie odbędzie się w gościnnych progach Starego Młyna - odnowionego młyna motorowego, w którym obecnie znajduje się siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu. Rozmową towarzyszyć będą różnego rodzaju aktywności. Zaczynamy od godz. 11.00.

Wstęp jest bezpłatny. W imieniu redakcji Wysokich Obcasów serdecznie zapraszam – Katarzyna Owczarek – dyrektorka programowa projektu „Kobiety wiedzą, co robią".

Zapisy na Wydarzenie: https://bilety.starymlynzgierz.pl/