Podcast Wysokich Obcasów

  • 20 min

    Jak Norwegowie czy jak Grecy - jak chcą mieszkać Polacy?

    Gościem Natalii Mazur jest Piotr Michoń, ekonomista szczęścia, wykładowca z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Czy lepiej mieszka się nam w miastach kompaktowych, czy rozproszonych? Saloniki czy Oslo - które miasto jest lepsze do życia? Czego szukają Polacy? Dlaczego marzymy o domach z ogrodem? Co to jest efekt Roseto? Co to znaczy "szczęśliwe sąsiedztwo"? Dlaczego w przestrzeni, które kreujemy najważniejsze są relacje? Podcast jest częścią akcji Zaprojektowane po ludzku. Szczęśliwe sąsiedztwa. Więcej informacji na Wyborcza.pl/zaprojektowanepoludzku

  • 33 min

    Porozmawiajmy o miłości

    Jaka jest definicja miłości? Na to pytanie nie ma złych odpowiedzi, a każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób. Dlatego właśnie przed laty Paulina Reiter, redaktorka "Wysokich Obcasów", zdecydowała, że zapyta o miłość nieprzeciętnych rozmówców i rozmówczynie. Udało jej się poznać najintymniejsze historie miłosne m.in. Amosa Oza, Salmana Rushdie, Mariny Abramović, Doroty Kotas i Henryki Krzywonos. Z okazji walentynek wracamy do tego niezwykłego cyklu wywiadów w rozmowie z ich autorką, którą prowadziła Katarzyna Seiler.  Zapraszamy również do udziału w akcji Porozmawiajmy o miłości - opowiedzcie nam historię swojej miłości. Listy przesyłajcie na adres listy@wysokieobcasy.pl 

  • 58 min

    Paulina Bownik, Superbohaterka 2023 "Wysokich Obcasów": Żeby ludzie cierpieli jak najmniej

    Wielkim bohaterstwem jest pomagać ludziom na granicy, ale trzeba wykazać się ogromną odwagą, by powiedzieć publicznie: „Nie daję już rady". Gościnią Agnieszki Jucewicz jest Paulina Bownik, lekarka współpracująca z Grupą Granica, Superbohaterka 2023 "Wysokich Obcasów". Nowe edycja plebiscytu trwa, głosujcie na swoją bohaterkę codzienności na wysokieobcasy.pl/superbohaterka

  • 28 min

    Jak piją kobiety

    Gdy nikt nie patrzy, sięgają po alkohol. Są wśród nich lekarki, prawniczki, matki, singielki. Często postrzegane przez otoczenie jako kobiety spełnione, kobiety sukcesu. A tymczasem w zaciszu domowym regularnie sięgają po alkohol. Dlaczego? Jak leczyć wysokofunkcjonujące alkoholiczki? I czy najsłynniejszy program - AA - jest na pewno odpowiedni i skuteczny w przypadku uzależnionych kobiet? O tym wszystkim opowiada Kinga Rochala, psycholożka i psychoterapeutka, specjalistka od uzależnień.

  • 27 min

    Czy różnorodność i inkluzywność znaczą to samo? (Gościni: Monika Jankowska-Rangelov)

    Dlaczego zróżnicowani pod względem wieku, płci, czy neuroróżnorodności pracownicy przynoszą realne zyski firmie? I jak sprawić, aby w naszym miejscu pracy inkluzywność nie była tylko hasłem, a praktyką. Rozmowa z Moniką Jankowską-Ranglov, dyrektorką do spraw  włączania różnorodności i wyrównywania szans w State Street. Na podcast zaprasza Anna Woźniak.

  • 47 min

    Zacznijmy uczyć matematyki jak języków obcych

    Jak dziś uczy się matematyki? Dlaczego matematyka jest ważna? Od kogo Polacy mogą się uczyć jak uczyć matematyki? "Dziś myślimy o tym, co uczeń powinien umieć, jak jest sformułowana podstawa programowa, a ja odnoszę wrażenie, że dużo mniej mówi się o tym, żeby uczeń posiadł pewien sposób myślenia czy pewien aparat pojęciowy, który mu się przyda" - mówi Marcin Karpiński, tutor, wykładowca dydaktyki matematyki ze Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy na Festiwal Matematyki, który odbędzie się w sobotę, 7 grudnia, w redakcji „Wyborczej” w budynku Agory przy ul. Czerskiej 8/10.

  • 16 min

    Kim są krakowskie siłaczki?

    "Siłaczki" to dzieje życia mieszkanek Krakowa od czasów średniowiecznych po współczesność. Wystawa ilustruje przemiany społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne, które miały znaczenie dla emancypacji kobiet i ich dążeń do stania się pełnoprawnymi obywatelkami realizującymi swoje marzenia i pomagającymi innym uwierzyć w siebie. Dominika Wantuch, dziennikarka Wysokich Obcasów rozmawia z Michałem Hankusem, kuratorem wystawy "Siłaczki" w Muzeum Krakowa, którą można oglądać w Kamienicy Hipolitów w Krakowie do 16 marca 2025 roku.

  • 24 min

    Górski: Plakat musi być po prostu dobry

    "Dobry plakat społeczny często szokuje, a zawsze operuje skrótem. Musi być mocny i musi zostać zapamiętany – wtedy tylko może być skuteczny"– mówi Janusz Górski, profesor Wydziału Grafiki ASP oraz kurator Galerii Plakatu AMS, związany z konkursem z konkursem Galerii Plakatu AMS. Co to znaczy, że dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi? Rozmowę prowadzi Wojciech Szot. Więcej o konkursie: https://ams.com.pl/o-nas/aktualnosci/dzis-wszyscy-jestesmy-tworcami-cyfrowymi-ams-i-samsung-oglaszaja-25-konkurs-galerii-plakatu

  • 26 min

    K. Sobolewska: Lęk towarzyszący zmianom może być dobrym doradcą

    Dlaczego nie należy bać się zmian? Co to znaczy: "zarządzanie zmianą"? Co jest łatwiejsze do wprowadzenia: zmiana w życiu osobistym czy zmiana zawodowa? Kim jest dobry lider/liderka? Co nam, pracownikom, daje dobry przywódca? Czy kobiety są otwarte zmiany i rozwój? Czy chcą się szkolić i czy udaje im się być dobrymi liderkami? Gościnią Anny Woźniak z "Wysokich Obcasów" jest Katarzyna Sobolewska, certyfikowany coach ACC, trenerka rozwoju osobistego, twórczyni Akademii Lidera Branży Beauty oraz absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa. Podcast powstał w ramach akcji "Nieustraszona w pracy".

  • 55 min

    Katarzyna Kasia: Nie będzie nagrody za bycie grzeczną dziewczynką

    Zapraszamy do słuchania nowego podcastu Natalii Waloch "Po swojemu"! Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi… Mamy się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonujemy w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu nasze milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. Przecież możemy zacząć mówić „Nie”. Tego właśnie, w duchu siostrzeństwa, wsparcia i wyrozumiałości dla samych siebie, będzie nas uczyła Natalia Waloch, jeden z najmocniejszych dziennikarskich głosów w Polsce.

  • 26 min

    P. Piekutowska: Zawsze podejmuję decyzję sama

    Przez 20 lat królowała na największych scenach świata. Aż przyszedł dzień, kiedy poczuła, że czas coś zmienić. Jednym z impulsów była choroba syna. Czy - pozornie tylko nieprzystające - światy biznesu i sztuki mogą się harmonijnie połączyć? Magdalena Keler rozmawia z wybitną skrzypaczką-solistką, filantropką, mówczynią motywacyjną, dr hab. sztuk muzycznych, Patrycją Piekutowską. Podcast powstał w ramach akcji "Nieustraszona na rynku pracy".

  • 33 min

    A. Labus: Społeczeństwo się starzeje? Inaczej - my żyjemy dłużej!

    Wciąż dom jest największym marzeniem. Dlaczego? Jaki powinien być dom, by nie stał się kłopotem w późnych latach życia? Jaka jest jakość mieszkań i domów w Polsce, jeśli chodzi o ich funkcjonalność na różnych etapach życia lokatorów? Czego pokolenia mogą się uczyć od siebie nawzajem, jeśli chodzi o dom/mieszkanie oraz przestrzeń wokół? Na te i inne pytania odpowiada dr Agnieszka Labus - architektka, inżynierka, inicjatorka Fundacji LAB 60+, współautorka raportu Otodom "Szczęśliwy dom. Mieszkanie na osi czasu". Na podcast zaprasza Natalia Waloch, dziennikarka "Wysokich Obcasów".

  • 29 min

    S. Romantsova: Dlaczego burze mózgów nie sprzyjają różnorodności

    Dlaczego do zbudowania różnorodnego zespołu nie wystarczy wyrównać w nim płci oraz zaprowadzić równowagi pokoleniowej? I dlaczego burza mózgów to fatalny sposób na szukanie dobrych rozwiązań? Czy różnorodność to tylko politycznie poprawna ideologia, czy też coś, co może nie tylko zmieniać miejsce pracy, ale też nasz skomplikowany, spolaryzowany świat? Gościnią Natalii Waloch, dziennikarki "Wysokich Obcasów" jest Susanna Romantsova, specjalistka DEI i założycielka DEI Consulting. Podcast powstał w ramach akcji "Nieustraszona na rynku pracy".

  • 27 min

    Zmiana warty w sztuce. Teraz to artystki są na topie

    Przez wieki to mężczyźni święcili triumfy w sztuce. Dziś nie tylko mamy więcej artystek niż artystów, ale też to one wyprzedają dzieła nim jeszcze otworzy się wystawa, osiągają wysokie ceny na aukcjach i to one skupiają uwagę światowych kolekcjonerów. Jak doszło do tej rewolucji? Gościnią Natalii Waloch jest Anna Szynkarczuk z DESA UNICUM.

  • 26 min

    Czym liderki różnią się od liderów

    Rozmówczynią Natalii Waloch jest Jolanta Szydłowska, prezeska zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Fundacja zbadała kobiety na wysokich stanowiskach, a teraz opublikowała ich wyniki. Co te wyniki badań mówią o współczesnych liderkach? Jakie są ich najmocniejsze strony, a nad czym powinny pracować? O tym w podcaście "Wysokich Obcasów".

  • 19 min

    Alicja Długołęcka: Mózg to nasz podstawowy organ seksualny

    Są takie osoby, dla których głównym czynnikiem decydującym o wyborze partnera czy partnerki jest jego iloraz inteligencji, a fizyczne pożądanie pojawia się dopiero wtedy, gdy między osobami powstanie intelektualna więź. Czy taki związek będzie trwały? Czym jest sapioseksualność? O nowej - a może po prostu nowo nazwanej - preferencji opowiada dr Alicja Długołęcka, psychoterapeutka i edukatorka seksualna. Na podcast zaprasza Magdalena Keler, dziennikarka "Wysokich Obcasów".

  • 29 min

    Odblokuj swój potencjał: Co zrobić, żeby mieć czas? (Gość: dr Michał Kaźmierski)

    Znowu nie zdążyłaś/zdążyłeś z zadaniami w pracy? Masz wrażenie, że czas przelatuje Ci między palcami a ilość obowiązków przytłacza? Za mało czasu w pracy to problem wielu z nas, ale może warto inaczej spojrzeć na tę sprawę. Czas jest ten sam dla wszystkich, nie zatrzymamy go ani nie rozciągniemy. Możemy jedynie lepiej planować swoją pracę. O tym, od czego zacząć i co zmienić w codziennej rutynie, żeby przestać gonić w piętkę Anna Woźniak, dziennikarka "Wysokich Obcasów", rozmawia z dr. Michałem Kaźmierskim, praktykiem biznesu, trenerem, wykładowcą Akademii Psychologii Przywództwa.

  • 30 min

    Neuroróżnorodność w pracy (Gościni: Patrycja Załuska)

    Patrycja Załuska, ekspertka pracy opowiada o tym, jak szefowie i szefowe mogą wspierać neuroróżnorodnych pracowników i pracownice, by rozwinęli skrzydła. Z rozmowy dowiecie się, dlaczego ważna jest świadomość różnorodności i neuroróżnorodności, i jakie są najlepsze rozwiązania, by spełnić potrzeby różnych pracowników/pracownic. Ekspertka wyjaśnia, dlaczego korzyści z tych rozwiązań pozytywnie wpływają nie tylko na nich, ale też na sukcesy firm. Na podcast zaprasza Edyta Bryła, dziennikarka "Wysokich Obcasów".

  • 30 min

    Wrzuć, matka, na luz

    "Codziennie pertraktuję: że za gorąco na grubą czarną bluzę, że za późno na film, że warto zmienić buty na letnie, że może nie trzeba wydawać 40 zł na kolejny dodatek do gry. Najczęściej odpuszczam. Coraz trudniej być mi matką trójki (tak, mam troje dzieci, od nastolatka do przedszkolaka). Najlepszą matką byłam chyba tylko na etapie planowania rodziny. Tak, byłam wtedy idealną matką, zanim urodziłam pierwsze dziecko. Matką wyobrażoną" - mówi Monika Tutak-Goll, redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów", jedna z gościń tego podcastu. Druga gościni, Magdalena Keler, dziennikarka "Wysokich Obcasów", w Dniu Matki myśli bardziej o swojej mamie, a nie o tym, że sama nią jest. Z okazji Dnia Matki, Natalia Waloch zaprasza na rozmowę o macierzyństwie "tu i teraz".

  • 19 min

    Czy seks online może być równie udany jak ten na żywo? (Gościni: Patrycja Wonatowska)

    Łatwo dostępny, często całkowicie anonimowy. Z zupełnie obcą osobą lub osobami, albo ze stałą partnerką/partnerem. Bezpieczny, bo przez sieć nie zarazimy się żadną chorobą. Wirtualny stosunek seksualny. Wydawałoby się - same zalety. Ale czy seks online może być równie udany jak ten na żywo? O tym rozmawiamy z Patrycją Wonatowską, seksuolożką, psycholożką, terapeutką, współzałożycielką Instytutu Pozytywnej Seksualności.

Inne podcasty