PauzujWznówPosłuchaj [34:35]2 lutego 2025Bożena Kowalkowska: Babcia stukała garami, by dziadek nie myślał, że się leni Dlaczego dla pracy i obowiązków stajemy na rzęsach i naciągamy dobę kolanem, a na przyjemność i odpoczynek nigdy nie mamy czasu? Dlaczego, choć wiemy, że pośpiech upokarza i go nienawidzimy, wciąż bierzemy na siebie więcej i więcej?
Czy kobieta jest w stanie wyskoczyć z kołowrotka, w którym pędzi jak ten nieszczęsny chomik i dlaczego warto żyć tak, żeby przeżyć swój imbryk. I inne przedmioty. Lifehacki na to, jak znaleźć dla siebie czas i nie umrzeć od poczucia winy podaje w tym odcinku Bożena Kowalkowska, specjalistka od ogranizacji, autorka książek "Odzyskać czas", "W swoim czasie" i "Poza czasem".
PauzujWznówPosłuchaj [37:26]26 stycznia 2025Maja Staśko: Ani doświadczenie przemocy, ani doświadczenie niepłodności nie jest wstydemDlaczego tak trudno mówić o niepłodności czy przemocy seksualnej? Jak możemy wspierać osoby, które przechodzą przez te trudne doświadczenia? W najnowszym odcinku podcastu Po swojemu Natalia Waloch rozmawia z Mają Staśko ? dziennikarką, aktywistką i autorką książek. Maja dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z czternastoletnią walką o diagnozę endometriozy, procesem in vitro, a także zmaganiami z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Mówi o drodze do odzyskiwania głosu, którą umożliwił jej aktywizm, po okresie bezsilności i braku wiary w siebie. To rozmowa o odwadze, o tym, jak nie odwracać oczu od krzywdy i jak walczyć o przestrzeń do mówienia o sprawach, które wciąż pozostają w cieniu społecznego wstydu.
PauzujWznówPosłuchaj [57:30]19 stycznia 2025Katarzyna Tubylewicz: Kobieca seksualność nie kończy się na menopauzieJak nasze ciała mogą stać się źródłem wyzwolenia? W dzisiejszym odcinku gościmy Katarzynę Tubylewicz, pisarkę, kulturoznawczynię i podcasterkę, która od lat mieszka w Szwecji. Rozmawiamy o wolności, którą odkrywamy w ciele, o roli jogi w duchowym wyzwoleniu oraz o tym, dlaczego kobieca seksualność nie kończy wraz z menopauzą. Na podcast zaprasza Natalia Waloch.
PauzujWznówPosłuchaj [35:38]12 stycznia 2025Julia Kamińska: Zawsze odpowiedzią jest radykalna szczerośćCzy gniew może stać się siłą twórczą? Julia Kamińska, aktorka, wokalistka i scenarzystka, w szczerej rozmowie opowiada o swojej drodze do artystycznej wolności oraz o sile radykalnej szczerości. Mówi o wyzwoleniach twórczych, walce z presją wyglądu w show-biznesie, terapii i wyjściu poza schematy ?dobrze ułożonej? osoby. Jak uwolnienie od społecznych oczekiwań i pełna szczerość z sobą samą pomagają tworzyć prawdziwe, autentyczne życie? I o co powinnyśmy walczyć w dzisiejszym świecie? Zaprasza Natalia Waloch.
PauzujWznówPosłuchaj [42:37]5 stycznia 2025Sylwia Gregorczyk-Abram: Chwilowe porażki są wpisane w nasz marsz do sukcesuCzy warto być wrażliwą na cierpienie innych? Dlaczego walka o równouprawnienie powinna obchodzić nas wszystkie? I jakie wyzwania stoją przed nami w walce o lepszą przyszłość? W dzisiejszym odcinku podcastu "Po swojemu" Natalia Waloch rozmawia z mecenaską Sylwią Gregorczyk-Abram ? adwokatką, aktywistką i współzałożycielką Wolnych Sądów, która została wyróżniona tytułem Warszawianki Roku 2024 za swoje działania na rzecz praworządności i ochrony praw człowieka. Sylwia opowiada o pielęgnowaniu wrażliwości na świat, doświadczeniu macierzyństwa i wychowywaniu dziecka z niepełnosprawnością oraz o wyzwaniach związanych z byciem kobietą w świecie, który wciąż zdominowany jest przez mężczyzn.
PauzujWznówPosłuchaj [49:20]15 grudnia 2024Sylwia Chutnik: Zadawanie "głupich" pytań jest czymś rewelacyjnym. To rodzaj ożywczego podważania dotychczasowych przyzwyczajeńCzy kujonka może być buntowniczką? Czy feministka może mieć sztuczne rzęsy i powiększone usta? Czy wypada jej pragnąć silnego mężczyzny u jej boku? Dlaczego kobiety powinny zadawać proste, naiwne pytania i w jaki sposób mogą czerpać z herstorii? I wreszcie: jaka jest cena za bycie sobą, czyli dziką radykalną czirliderką z różowymi włosami? Natalia Waloch rozmawia z pisarką, aktywistką, feministką, autorką książki "Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie" ? Sylwią Chutnik. Dowiemy się, jak wspierać dziewczyny w ich wyborach tak, by świat był dla nich przestrzenią wolności oraz mówimy o jej konsekwencjach, pracy domowej i emocjonalnej oraz uczeniu się śmiałości życiowej dzięki działaniu w grupach.
PauzujWznówPosłuchaj [54:31]8 grudnia 2024Joanna Chmura: Każde zakończenie zaprasza do jakiegoś początkuNatalia Waloch rozmawia z Joanną Chmurą, autorką książki "To nawet lepiej" i twórczynią platformy rozwojowej "On My Way" o stawianiu granic, budowaniu świadomego życia w zgodzie z własnymi pragnieniami, o życiu jako cyklu nieustannie przenikających się sytuacji, w którym każde zakończenie prowadzi do nowego początku. Joanna opowiada o tym, jak radzić sobie z niepewnością, czerpać inspirację z biografii innych ludzi, a także jak przekształcać żałobę i straty w siłę do dalszego rozwoju. To rozmowa o akceptacji siebie i otwartości na życie takim, jakie jest
PauzujWznówPosłuchaj [46:33]1 grudnia 2024Natalia Niemen: Jestem czarną owcą i to mi pasujeOdeszła od kościoła i stała się feministką. Zaczęła myśleć i mówić o sobie bez wstydu. Przestała się oszukiwać i poświęcać dla innych, choć stały za nią pokolenia poświęcających się kobiet. O swojej drodze do wolności i byciu czarną owcą opowiada Natalia Niemen, a na podcast zaprasza Natalia Waloch, Wysokie Obcasy
PauzujWznówPosłuchaj [35:51]24 listopada 2024Monika Pastuszko: Matka Polka sika w krzakachKobiety i dzieci stanowią większość społeczeństwa, a jednak nasze miasta wciąż są projektowane głównie pod młodych, sprawnych mężczyzn. Matka z dzieckiem - ale też osoba starsza, schorowana, chodząca o kulach czy jeżdżąca na wózku - w mieście walczy o przetrwanie: nie ma gdzie się wysikać, nie ma dostępu do bezpłatnej wody, brakuje nawet ławek, by przysiąść. Jak to się dzieje, że rządy i samorządy łamią ręce nad demografią, a jednocześnie robią wszystko, by nie widzieć kobiet i dzieci? O tym rozmawiam z Moniką Pastuszko, antropolożką kultury, badaczką miasta i autorką książki "Matka Polka sika w krzakach"
PauzujWznówPosłuchaj [56:09]20 listopada 2024Paulina Holtz: "Za moim pełnym pasji życiem stoi egoizm. Bardzo go polecam"Kiedy była mała i wracała z przedszkola, gdzie obowiązywały maniery, wchodziła za zasłonę, tupała i klęła, żeby zrzucić z siebie grzeczność. Dziś nie ma problemu z odwieszaniem mundurka na kołku i byciem sobą. Mówi, że pomaga jej w tym egoizm, bycie ważną dla samej siebie i tego samego uczy córki. Gościnią odcinka jest Paulina Holtz, aktorka filmowa i teatralna, lektorka i fotografka
PauzujWznówPosłuchaj [44:33]10 listopada 2024Dr Ewa Rumińska-Zimny: Czy kobietom chodzi o kasę? Oczywiście! I to znakomita wiadomośćJak to się dzieje, że choć prawo gwarantuje nam równość płac, kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni? Dlaczego, by to zmienić, nie wystarczy pomalować się, wypić pierś do przodu i z podniesioną głową zażądać podwyżki? Wreszcie czy jest szansa na zmianę, jeśli już nie dla nas, to dla naszych córek?
Gościnią odcinka jest dr Ewa Rumińska-Zimny, ekonomistka zajmująca się ekonomią feministyczną od czasów zanim stało się to modne, eksepertką ONZ i instytucji europejskich w zakresie roli kobiet w gospodarce.
PauzujWznówPosłuchaj [53:33]3 listopada 2024Maria Seweryn: Pewnego dnia powiedziałam córkom "zapomnijcie wszystko, czego was uczyłam"Gościnią trzeciego odcinka "Po swojemu" jest Maria Seweryn, aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, matka trójki dzieci.
Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi? Mamy się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonujemy w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu nasze milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. Przecież możemy zacząć mówić "Nie". Tego właśnie, w duchu siostrzeństwa, wsparcia i wyrozumiałości dla samych siebie, będzie nas uczyła Natalia Waloch, jeden z najmocniejszych dziennikarskich głosów w Polsce.
PauzujWznówPosłuchaj [45:35]27 października 2024Julia Łapińska: W moich kryminałach zabijam mit maczoGościnią drugiego odcinka "Po swojemu" jest Julia Łapińska, pisarka, filozofka, dziennikarka i reportażystka. Zadebiutowała kryminałem ?Czerwone Jezioro?.
Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi? Mamy się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonujemy w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu nasze milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. Przecież możemy zacząć mówić "Nie". Tego właśnie, w duchu siostrzeństwa, wsparcia i wyrozumiałości dla samych siebie, będzie nas uczyła Natalia Waloch, jeden z najmocniejszych dziennikarskich głosów w Polsce.
PauzujWznówPosłuchaj [54:57]20 października 2024Katarzyna Kasia: Nie będzie nagrody za bycie grzeczną dziewczynką Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi? Mamy się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonujemy w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu nasze milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. Przecież możemy zacząć mówić ?Nie?. Tego właśnie, w duchu siostrzeństwa, wsparcia i wyrozumiałości dla samych siebie, będzie nas uczyła Natalia Waloch, jeden z najmocniejszych dziennikarskich głosów w Polsce.