WObiektywie. Retro moda w Budapeszcie, tango w Buenos i czerwone kartki w Barcelonie

Magdalena Stroka-Felicka
Modelka na wybiegu podczas Tygodnia Mody Europy Centralnej w Budapeszcie. Wrzesień 2023 r.

Modelka na wybiegu podczas Tygodnia Mody Europy Centralnej w Budapeszcie. Wrzesień 2023 r. (Fot. Zoltan Balogh / MTI / AP)

Agnieszka Holland otrzymuje rekordową owację za "Zieloną Granicę, a Kamala Harris szuka miejsca w międzynarodowej układance. Aktywiści weneccy walczą o prawa Iranek, a wkurzone Hiszpanki o godność piłkarek. Rdzenne Boliwijki wspominają dzielną przywódczynię, a Hinduski czczą ósme wcielenie Vishnu. Nowy Jork rozbrzmiewa karaibskimi nutami, a Barcelona - swingiem seniorów. Wenecja skrzy od blichtru kreacji Armaniego, a Budapeszt zaprasza w podróż w kolorowe lata 70. Oto subiektywny wybór najciekawszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 16
Fot. Bay Ismoyo / AP
Fot. Bay Ismoyo / AP

Kamala i skomplikowany układ międzynarodowy

W równym rzędzie, choć w skomplikowanej choreograficznie pozie, stoją od lewej: premier Singapuru Lee Hsien Loong, stały sekretarz MSZ Tajlandii Sarun Charoensuwan, premier Wietnamu Pham Minh Chinh, wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, prezydent Indonezji Joko Wido, premier Laosu Sonexay Siphandone i sułtan Brunei Hassanal Bolkiah. Wysocy rangą urzędnicy państwowi pozują do zdjęcia podczas szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Dżakarcie.

2 z 16
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo

Modlitwa w Kaszmirze

Muzułmanki modlą się w świątyni sufickiego świętego Syeda Abdula Qadira Gilaniego w Śrinagarze, w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze. W spornym regionie podnoszona jest dyskusja o zdrowiu psychicznym mieszkańców po dziesięcioleciach militaryzacji, gwałtownych powstań zbrojnych, brutalnej kontrrewolucji i niespełnionych żądań samostanowienia. Eksperci wskazują na wzrost zachorowalności na depresję i uzależnienia od narkotyków.

3 z 16
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP

Agnieszka Holland w Wenecji

Agnieszka Holland pozuje fotografom na czerwonym dywanie przed premierą filmu "Zielona granica". Wenecka projekcja zakończyła się owacją na stojąco, a film zajmuje mocną pozycję w wyścigu po nagrodę główną festiwalu.

4 z 16
Fot. Zoltan Balogh / MTI / AP
Fot. Zoltan Balogh / MTI / AP

Retro moda w Budapeszcie

Modelka przygotowuje się do wyjścia na wybieg podczas 12. edycji Środkowoeuropejskiego Tygodnia Mody organizowanego w Budapeszcie. Impreza jest okazją do zaprezentowania najnowszych kolekcji projektantów z Węgier, Czech, Słowacji i Polski - znanych i debiutujących. Styl retro, przywodzący na świat kolorowe lata 70., trzyma się w tym roku mocno.

5 z 16
Fot. Rodrig Mbock / Global Partnership for Education / AP
Fot. Rodrig Mbock / Global Partnership for Education / AP

Edukacja najbiedniejszych na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Nauczycielka pokazuje swoim małym uczniom sposoby na opisanie pogody. Klasa przedszkolna w placówce w Nambirghékaha na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest elementem programu inwestycji w naukę w najuboższych i pozbawionych dostępu do edukacji regionach krajów rozwijających się, finansowanego przez Global Partnership for Education. W ramach projektu tworzone są klasy przedszkolne i pomostowe, które umożliwiają dzieciom w wieku od 9 do 14 lat nadrobienie zaległości w nauce.

6 z 16
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP

Prawa Iranek na czerwonym dywanie w Wenecji

Członkowie stowarzyszenia Biennale di Venezia niosą transparenty z napisami "Powstańcie z kobietami z Iranu". Zorganizowany podczas 80. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji flash mob był wyrazem solidarności z walczącymi o podstawowe prawa obywatelkami Iranu i wsparcia dla irańskich twórców filmowych będących celem rządowych represji.

7 z 16
Fot. Yuki Iwamura / AP
Fot. Yuki Iwamura / AP

Karaiby na Brooklynie

Tancerka w ogromnym kostiumie karnawałowym przygotowuje się do udziału w paradzie z okazji Dnia Zachodnich Indian na nowojorskim Brooklynie. Największe amerykańskie święto kultury karaibskiej co roku przyciąga milionowe tłumy uczestników i gapiów.

8 z 16
Fot. Emilio Morenatti / AP Photo
Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

Przeciwko Rubialesowi w Barcelonie

Demonstrantki trzymają czerwone kartki podczas protestu przeciwko prezesowi hiszpańskiej federacji piłkarskiej. Luis Rubiales znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak podczas wręczenia medali członkiniom hiszpańskiej drużyny piłkarskiej pocałował w usta Jennifer Hermoso. Na przyniesionych przez uczestniczki protestu czerwonych kartkach widnieje hasło "Mały wybryk i koniec gry". Krytyka zachowania Rubialesa nadeszła nawet ze strony kapitana hiszpańskiej drużyny narodowej.

9 z 16
Fot. Eraldo Peres / AP Photo
Fot. Eraldo Peres / AP Photo

Święto Niepodległości w Brazylii

Członkini Wojskowego Batalionu Strażackiego nakłada szminkę przygotowując się do parady wojskowej w Dniu Niepodległości Brazylii. Święto upamiętnia Deklarację Niepodległości Brazylii od Zjednoczonego Królestwa Portugalii, Brazylii i Algarves z 7 września 1822 roku.

10 z 16
Fot. Gian Mattia D'Alberto / LaPresse / AP
Fot. Gian Mattia D'Alberto / LaPresse / AP

Luksusowy Armani w Wenecji

Modelki prezentują kreacje domu mody Armani podczas pokazu "One Night Only Venice" zorganizowanego podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wydarzenie obfitowało w wyjątkowe atrakcje, przeznaczone wyłącznie dla wąskiego grona zaproszonych gości: oprócz podziwiania najnowszej kolekcji w zabytkowych, XVI-wiecznych wnętrzach Tese delle Nappe, mogli raczyć się koktajlami na 65-metrowym jachcie projektanta i zjeść kolację przy świecach w krużgankach kościoła Santa Maria dell'Orto.

11 z 16
Fot. Rafiq Maqbool / AP Photo
Fot. Rafiq Maqbool / AP Photo

Urodziny Kryszny w Bombaju

Studenci college'u w tradycyjnych strojach i z pomalowanymi twarzami pozują do wspólnego zdjęcia podczas przygotowań do hinduskiego festiwalu Janmashtami w Bombaju. Janmashtami to coroczne, huczne obchody urodzin bóstwa Kryszny, ósmego wcielenia Vishnu. Celebracje obejmują recytacje religijnych pism, sceny taneczne z życia boga i rytualne śpiewy do północy.

12 z 16
Fot. Emilio Morenatti / AP Photo
Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

W rytmie swingu w Barcelonie

85-letni Francisco tańczy swinga ze swoją żoną Carmen, lat 78. Koniec lata obfituje w wieczorne potańcówki na ulicach i bulwarach Barcelony.

13 z 16
Fot. Juan Karita / AP Photo
Fot. Juan Karita / AP Photo

Pamięci rdzennej przywódczyni w La Paz

Członkinie plemienia Aymara uczestniczą w obchodach Dnia Rdzennych Kobiet w La Paz w Boliwii. Wydarzenie honoruje pamięć Bartoliny Sisy, przywódczyni kobiet Aymara, która wraz ze swoim mężem, rdzennym przywódcą Tupakiem Katari, uczestniczyła w organizacji obozów wojskowych, które brały udział w oblężeniu La Paz. Zdradzona i wydana władzom hiszpańskim, została stracona 5 września 1782 roku.

14 z 16
Fot. Sunday Alamba / AP Photo
Fot. Sunday Alamba / AP Photo

Niebieskie podróżniczki niebieskiej linii w Lagos

Mieszkanki Lagos w Nigerii podróżują nowym pociągiem niebieskiej linii miejskiego metra. Nowa, 13-kilometrowa nitka jest jednym z projektów kolejowych mających na celu udoskonalenie systemu transportowego miasta.

15 z 16
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo

Gorące tango w Buenos

Julian Sanchez i Bruna Estellita uchwyceni w tańcu zwycięstwa po finale kategorii etapowej Mistrzostw Świata w Tangu w Buenos Aires w Argentynie.

16 z 16
Fot. Markus Schreiber / AP Photo
Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Kobieca sztuka w Berlinie

Odwiedzająca wystawę "Fotografiska Berlin" ogląda pracę będącą częścią projektu artystycznego "Humana" autorstwa artystki Angeliki Dass. Ekspozycja towarzyszy otwarciu nowego Współczesnego Muzeum Fotografii, Sztuki i Kultury w dawnym "Art House Tacheles" w centrum Berlina.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy