Rok kobiet na 25 niezwykłych zdjęciach [WObiektywie]

Magdalena Stroka-Felicka
Brytyjska królowa Camilla na balkonie Pałacu Buckingham podczas przelotu Królewskich Sił Powietrznych w centrum Londynu 6 maja 2023 r.

Brytyjska królowa Camilla na balkonie Pałacu Buckingham podczas przelotu Królewskich Sił Powietrznych w centrum Londynu 6 maja 2023 r. (Fot. Leon Neal / POOL / AFP / East News)

Rok 2023 był rokiem kobiecych tryumfów. Piękne sześćdziesięcioletnie Jamie Lee Curtis i Michele Yeoh dumnie dzierżyły zasłużone Oscary, królowa Camilla założyła wyczekaną koronę, a rekordowa Taylor Swift podniosła amerykański przychód krajowy. Lecz świat tonął też we łzach ofiar powodzi, trzęsień ziemi i wojen, dudnił w huku protestów i drżał w strachu przed galopującym kryzysem klimatycznym. Zapamiętamy obrazy zastępów podręcznych, przemierzających ulice Izraela w obronie swoich praw, kobiet tracących dorobek życia w Ukrainie i matek tulących ciała zabitych w Strefie Gazy dzieci. Historie te jednak trzeba pokazywać. Dzięki czujnemu - i czułemu - oku fotoreporterów możemy być w najdalszych rejonach świata i wejrzeć w życie kobiet walczących o swoje prawa, bezpieczeństwo, przetrwanie i jak najlepszy los, tak jak i tych śmiało sięgających po sukcesy w dziedzinach zarezerwowanych dotąd dla mężczyzn. Aktorki, reżyserki, królowe, piłkarki, tancerki, naukowczynie. Ich niezwykłą siłę przedstawiamy w wyborze najlepszych kobiecych zdjęć roku.
1 z 25
Fot. Mike Blake / REUTERS
Fot. Mike Blake / REUTERS

Jamie Lee Curtis i Michelle Yeoh rządzą na Oscarach

Jamie Lee Curtis i Michelle Yeoh, zdobywczynie Oscara za swoje role w filmie "Wszystko wszędzie naraz" zza kulis sprawdzają, czy nadeszła ich pora na pozowanie fotoreporterom. 95. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej była eksplozją radości aktorek, a statuetki były dla obu ukoronowaniem kilkudziesięcioletnich karier.

2 z 25
Fot. Violeta Santos Moura / REUTERS
Fot. Violeta Santos Moura / REUTERS

Wojna w Ukrainie, dramat w obwodzie donieckim

71-letnia Liubov Vasilivna ociera łzy opowiadając o tragicznej sytuacji, w jakiej znalazła się po wybuchu pełnowymiarowej wojny z Rosją. Mieszkanka Awdijiwki w obwodzie donieckim nie opuściła domu po rosyjskiej agresji. Mówi, że uniemożliwiła jej to trudna sytuacja ekonomiczna, starość i przywiązanie do domu, i swoich zwierząt, których nie mogła zostawić.

3 z 25
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo

Protest podręcznych w Tel Awiwie

Izraelki przemierzają ulice Tel Awiwu przebrane za Podręczne, postaci z serialu "Opowieść podręcznej", wzorowanego na powieści Margaret Atwood. Aktywistki dołączyły do wielotysięcznych manifestacji protestujących przeciwko reformie sądownictwa rządu Benjamina Netanjahu, domagając się również ochrony praw kobiet.

4 z 25
Fot. Leon Neal / POOL / AFP / East News
Fot. Leon Neal / POOL / AFP / East News

Niech żyje królowa Camilla!

Brytyjska królowa Camilla, w zmodyfikowanej dla siebie wersji słynnej korony królowej Marii, pozdrawia tłumy zgromadzonych Brytyjczyków z balkonu Pałacu Buckingham. Koronacja Camilli i króla Karola III, po której nastąpił przelot Królewskich Sił Powietrznych przez centrum Londynu, byłą pierwszą w Wielkiej Brytanii od 70 lat i drugą w historii transmitowaną w telewizji.

5 z 25
Fot. Rick Bowmer / AP Photo
Fot. Rick Bowmer / AP Photo

Gwyneth Paltrow, rozprawa i "cichy luksus"

Gwyneth Paltrow rozmawia z emerytowanym optometrystą, Terrym Sandersonem po zakończeniu rozprawy sądowej w Park City w stanie Utah. Gwiazda została oskarżona o spowodowanie wypadku w ekskluzywnym ośrodku narciarskim, w wyniku którego Sanderson doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu. Paltrow proces wygrała, a śledzących jej przebieg fanów pozostawiła z dwoma pytaniami: co szepnęła Sandersonowi wychodząc z sali po usłyszeniu werdyktu, oraz czy styl "cichego luksusu", jaki prezentowała na sali rozpraw był elementem starannie przemyślanego wizerunku.

6 z 25
Fot. Carl Recine / REUTERS
Fot. Carl Recine / REUTERS

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet w Australii

Angielska zawodniczka Alex Greenwood zalicza bliskie spotkanie z rywalką z drużyny Danii, Janni Thomsen. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet rozegrane w Australii i Nowej Zelandii, których mecze śledziły miliony widzów na całym świecie, okazały się wielkim sukcesem. Przyczyniły się do stale rosnącej popularności tej dyscypliny, tradycyjnie będącej niedostępnym bastionem mężczyzn, obnażając przy okazji upartą wierność stereotypom, zatwardziały patriarchat i seksizm w szeregach FIFA.

7 z 25
Fot. Mohammed Salem / REUTERS
Fot. Mohammed Salem / REUTERS

Dramat rodzin w Strefie Gazy

Inas Abu Maamar, 36-letnia Palestynka, siedzi na podłodze szpitala Nasser w Khan Younis w południowej Strefie Gazy i obejmuje ciało swojej 5-letniej siostrzenicy Saly, która zginęła w izraelskim ataku rakietowym. Według danych ONZ, w walkach, które wybuchły po październikowym ataku Hamasu na Izrael, co 10 minut ginie palestyńskie dziecko.

8 z 25
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo

Peruwiańskie protestantki

Mieszkanki Laramani w peruwiańskiej prowincji Espinar blokują drogę w akcie protestu. Protestujący blokowali je w całym kraju, domagając się dymisji prezydentki Diny Boluarte, natychmiastowych wyborów i rozwiązania Kongresu. Poprzednik Boluarte, prezydent Pedro Castillo, został w grudniu zeszłego roku obalony i aresztowany.

9 z 25
Fot. Khalil Hamra / AP Photo
Fot. Khalil Hamra / AP Photo

Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Turcji

Mieszkanka Nurdagi na obrzeżach miasta Osmaniye w południowej Turcji siedzi na pozostałościach tego, co było jej domem, podczas gdy ratownicy przeszukują gruzy w poszukiwaniu jej bliskich. W lutym potężne trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i Syrię niosąc ogromne zniszczenia i zabijając tysiące ludzi.

10 z 25
Fot. Achmad Ibrahim / AP Photo
Fot. Achmad Ibrahim / AP Photo

Barwy modlitwy w Ramadanie

Indonezyjskie muzułmanki odprawiają wieczorną modlitwę zwaną "tarawih" w pierwszą wigilię świętego miesiąca, Ramadanu, w meczecie Istiqlal w Dżakarcie. Dla muzułmanów dziewiąty miesiąc islamskiego kalendarza oznacza post, modlitwę, refleksję i zacieśnienie wspólnoty wyznaniowej.

11 z 25
Fot. Axelle / Bauer-Griffin / FilmMagic / Getty Images
Fot. Axelle / Bauer-Griffin / FilmMagic / Getty Images

Barbie rządzi światem

Margot Robbie, odtwórczyni roli Barbie, pozuje fotografom na różowym dywanie przed Shrine Audition and Expo Hall w Los Angeles. Kiedy film Grety Gerwig zawitał na ekrany, świat oszalał. Do kin chodziły grupy ubranych na różowo fanów, ale też widzowie, którzy w obrazie o kultowej lalce widzieli wartość dodaną, a mianowicie historię o sile i emancypacji kobiet. Po 17 dniach od premiery "Barbie" zarobiła miliard dolarów, a Gretę Gerwig awansowała do grona reżyserów najbardziej kasowych filmów w historii - do tej pory wyłącznie męskiego.

12 z 25
Fot. Zohra Bensemra / REUTERS
Fot. Zohra Bensemra / REUTERS

Uchodźczynie w Czadzie

Sudańskie kobiety, które uciekły przed konfliktem w Murnei w regionie Darfur, siedzą z dziećmi na ziemi pilnując swoich rzeczy - całego dobytku, jaki posiadają. Czekają na rejestrację przez członków organizacji UNHCR, którzy prowadzą obóz dla uchodźców w Adre, za granicą między Sudanem a Czadem.

13 z 25
Fot. Ernesto Benavides / AFP / East News
Fot. Ernesto Benavides / AFP / East News

Taneczne nadzieje w Peru

Uczestniczka lekcji baletu, 12-letnia Keith Chavez ćwiczy w Chorrillos, na południe od Limy. Na suchym i jałowym wzgórzu San Genaro grupa dziewcząt trenuje układy taneczne na kamienistej i zakurzonej drodze. "Prawie żadna z nich nie zostanie profesjonalną tancerką", przyznaje Maria del Carmen Silva, instruktorka baletu, której brakuje środków na finansowanie nauki dziewcząt.

14 z 25
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

Rekordowa Taylor Swift

Taylor Swift występuje na swoim pierwszym koncercie w Argentynie, na stadionie Monumental w Buenos Aires. Piosenkarka pobiła w tym roku kilka rekordów. Cztery z jej albumów okupowały pierwszą dziesiątkę rankingu "Billboardu", jej twórczość stała się tematem wykładów na Harvardzie, a międzynarodowa trasa koncertowa ma szansę, jako pierwsza w historii, przynieść zysk ponad miliarda dolarów, przyczyniając się do znaczącego zwiększenia amerykańskiego produktu krajowego brutto. W grudniu Taylor Swift została człowiekiem roku magazynu "Time".

15 z 25
Fot. Eraldo Peres / AP Photo
Fot. Eraldo Peres / AP Photo

Rytualne wejście w dorosłość

Dziewczęta z tradycyjnie pomalowanymi na czarno twarzami tańczą podczas rytualnego festiwalu dojrzewania "Wyra'whaw" w wiosce Tenetehar Wa Tembe, położonej na rdzennym terytorium Alto Rio Guama w stanie Para w Brazylii.

16 z 25
Fot. Valery Hache / AFP / East News
Fot. Valery Hache / AFP / East News

Niebieska królowa Helen Mirren

Brytyjska aktorka Helen Mirren pozuje na czerwonym dywanie podczas ceremonii otwarcia 76. Festiwalu Filmowego w Cannes. Startowi najsłynniejszego europejskiego festiwalu towarzyszył pokaz filmu "Kochanica króla", wyreżyserowanego przez Maiwenn, z Johnnym Deppem w roli króla Ludwika XV.

17 z 25
Fot. Dar Yasin / AP Photo
Fot. Dar Yasin / AP Photo

Walka o wodę w Indiach

Mieszkanki wsi Telamwadi, położonej na północny wschód od Bombaju, gromadzą się wokół publicznej studni. Zbieranie wody, które w wielu indyjskich społecznościach jest wciąż domeną kobiet, staje się coraz trudniejsze. W okolicy nasilają się protesty, gdyż coraz więcej wody rzecznej z zapór jest kierowane na obszary miejskie.

18 z 25
Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo
Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo

Los dziewcząt pod rządami talibów

Afgańskie uczennice uczęszczają na zajęcia pierwszego dnia nowego roku w szkole w Kabulu. Obecnie, pod rządami talibów, Afganki kończą edukację na szóstej klasie szkoły podstawowej, na wyższe szczeble edukacji nie mają wstępu. Podobnie jak do parków, siłowni i miejsc pracy, które jeszcze niedawno zajmowały.

19 z 25
Fot. Tsafrir Abayov / AP Photo
Fot. Tsafrir Abayov / AP Photo

Atak Hamasu na Izrael

Policjanci ewakuują kobietę i dziecko, mieszkanki Aszkelonu w południowym Izraelu, z miejsca trafienia rakiety wystrzelonej ze Strefy Gazy. W sobotę, 7 października 2023 r., Hamas zaatakował kraj, głosząc rozpoczęcie nowej operacji przeciwko Izraelowi, która przerodziła się w krwawą wojnę.

20 z 25
Fot. Nava Jamshidi / Lekarze bez Granic
Fot. Nava Jamshidi / Lekarze bez Granic

Pomoc dla Afganek

Dziewczęta idą do szkoły w Band-e-Amir w Yakawalang, odległym dystrykcie w prowincji Bamyan w Afganistanie. Placówka prowadzona jest przez pracowników organizacji Lekarze bez Granic, która otworzyła społeczny ośrodek zdrowia dla kobiet i dzieci. Placówka oferuje opiekę przed- i poporodową, opiekę nad matką, konsultacje pediatryczne dla dzieci poniżej 5. roku życia, oraz monitorowanie niedożywienia. W okolicy nie ma innego ośrodka działającego z myślą o kobietach i ich zdrowiu.

21 z 25
Fot. Andrew Kelly / REUTERS
Fot. Andrew Kelly / REUTERS

Tydzień mody w Nowym Jorku

Modelka ze świeżo zrobionym makijażem czeka za kulisami na start pokazu najnowszej kolekcji Carolina Herrera podczas New York Fashion Week.

22 z 25
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo

Masowe zaślubiny w Kaszmirze

Muzułmańska panna młoda z Kaszmiru zerka spod welonu podczas przygotowań do masowego wesela w Śrinagarze, w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze. Masowe zaślubiny i wesela w Indiach są tworzone przez organizacje społeczne w celu pomocy nieradzącym sobie ekonomicznie rodzinom, których nie stać na wysokie koszty ceremonii, a także na zwyczajowy, okazały posag, który w wielu społecznościach panna młoda nadal musi wnieść do małżeństwa.

23 z 25
Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo
Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo

Przymusowa deportacja w Pakistanie

Afganka odpoczywa na prowizorycznym łóżku, ustawionym na pustyni obok obozu dla uchodźców w pobliżu granicy pakistańsko-afgańskiej w Torkham w Afganistanie. Pakistański rząd podjął decyzję o przymusowej deportacji wszystkich Afgańczyków, którzy żyją w kraju nielegalnie, a którzy przedostali się do niego uciekając przed represjami talibów. Przymusowa relokacja może dotyczyć nawet 1,5 miliona osób.

24 z 25
Fot. Altaf Qadri / AP Photo
Fot. Altaf Qadri / AP Photo

Krawe porachunki w Indiach

Członkinie Meira Paibis, potężnej, zbrojnej grupy strażniczej złożonej w większości z kobiet społeczności Meitei, maszerują w kierunku miejsca strzelaniny w Kangchup, niedaleko Imphal, stolicy północno-wschodniego indyjskiego stanu Manipur. W wyniku trwającego od maja śmiertelnego konfliktu między dwiema sąsiednimi społecznościami, w Manipurze zginęło ponad 130 osób.

25 z 25
Fot. Lisi Niesner / REUTERS
Fot. Lisi Niesner / REUTERS

Morska naukowczyni w Morzu Bałtyckim

Angela Stevenson, naukowczyni morska z GEOMAR, stoi w wodzie podczas zbierania kwitnącej trawy morskiej w Laboe w Niemczech. Kobiecie towarzyszy fotografka Lisi Niesner, która spędziła prawie rok dokumentując pracę grupy nurków zbierających trawę morską z Morza Bałtyckiego i starających się opracować odporne na ciepło, zdolne wytrzymać rosnące temperatury odmiany roślin. Morze Bałtyckie jest zwykle zielone i mętne. Jednak tego wczesnego lipcowego poranka u wybrzeży Laboe, było wyjątkowo czyste.

Komentarze
Nawet tu musiały wxebać zdjęcie z Gazy.
Czy to tragedia jednostronna wg WO? Może trzeba było wrzucić zdjęcie jak tatulo-mężulo grał w ringo obciętą piersią kobiety z Izraela?
@en.en
Idiotki po prostu.
już oceniałe(a)ś
1
0
Ciekawe, co ta pani z Palestyny opłakująca smierć swojego dziecka myśli o "niewiernych". Ciekawi mnie, czy wolała by, żeby jej dziecko spotkała taka śmierć, jaka spotkała Shani Louk i setki innych dziewcząt, brutalnie zgwałconych, torturowanych i w końcu bestialsko zamordowanych z ewidentną pasją i przyjemnością. Ciekawe, kto wychował tych morderców na "dobrych muzułmanów".

Ciekawe, co myśli mama Shani Louk...
już oceniałe(a)ś
20
2
Nie zapominajmy jak durne baby z WO wychwalały ubiór muzułmański (np. burkę), którego noszenie w Europie uważały za przejaw swobody i swego rodzaju wolności.
już oceniałe(a)ś
18
1
Dziś z tego materiału poznałam nowe znaczenie słowa "protestantka". Chyba mnie jednak nie przekonuje.
@mamagda33
Ale nie wiesz, jakiego wyznania były, może pasuje ;)
już oceniałe(a)ś
5
0
@mamagda33
Oni - protestujący, one - protestujące.
już oceniałe(a)ś
0
0
Protestantki? Czyli należące do kościoła protestanckiego? Zdurnienie sięga szczytów.
już oceniałe(a)ś
14
2
Rok kobiecych triumfów? ZIEEEEW, zawsze to samo. Nie potraficie napisać prawdy, że to był po prostu normalny rok? Jak każdy, dla kobiet też? Jedne triumfowały, a inne wprost przeciwnie, np. Jacinda, Sanna, Nicola...
już oceniałe(a)ś
9
1
Naukowczyni? może lepiej uczona. Co za koślawe feminatywy!!!
@wwwwitek
Uczona to taka co już coś potrafi a naukowczyni cały czas jeszcze się uczy , coś jak nasz jeden obatel
cały czas i wszędzie się uczy
już oceniałe(a)ś
3
1
Dlaczego na pierwszym zdjęciu jest dziwka, która dawała żonatemu mężczyźnie prawie w świetle kamer? Czym doprowadziła Księżną Dianę do choroby? Królowa Elżbieta II w grobie się przewraca!
@PaniNaBudowie
Ale SZMACIANA wypowiedź wrednej baby.
już oceniałe(a)ś
9
1
@PaniNaBudowie
Diana ćpała i popuszczała szpary.
już oceniałe(a)ś
1
0
@PaniNaBudowie
Karol jako facet niewinny, to tylko ofiara Camilli
już oceniałe(a)ś
2
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy