Królowa Maria męża poznała w pubie. Dania ma nową parę królewską [ZDJĘCIA]

Magdalena Stroka-Felicka
Maria, księżna Danii

Maria, księżna Danii (Fot. Robin Utrecht /ABACAPRESS/East News)

Urodziła się w Tasmanii, a męża, przyszłego króla, poznała w pubie w Sydney. Jazda konna jest jej pasją, ale koszykówkę i kolarstwo uprawia równie chętnie. Jest adwokatką krzywdzonych kobiet i osób LGBT+. A przy okazji najlepiej ubraną księżną świata. 14 stycznia Dania zyska nową królową - Marię. Po 52 latach rządów duńska królowa Małgorzata ogłosiła, że abdykuje, a tron przekaże najstarszemu synowi Fryderykowi i jego żonie. Duńska rodzina królewska, uznawana za bardziej postępową od brytyjskiej, cieszy się dużym poparciem społeczeństwa, a oczy wszystkich skierowane są teraz na nową królową - pierwszą europejską monarchinię urodzoną w Australii. Na tronie zastąpi 83-letnią Małgorzatę, która mimo iż żegna się obowiązkami głowy państwa, to nie z pracą zawodową. Dopiero co premierę miała bowiem produkcja filmowa Netflixa, do której monarchini... stworzyła scenografię i kostiumy. Przedstawiamy niemal wiek najbarwniejszej europejskiej monarchii na zdjęciach.
1 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Sven Gjoerling/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Sven Gjoerling/REUTERS

Księżniczka Małgorzata, przyszła królowa Danii

Duńska księżniczka Ingrid z dziećmi, księżniczką Małgorzatą i Benedyktą w Kopenhadze, 1944 r. Przyszła królowa urodziła się w kwietniu 1940 r., tydzień po agresji hitlerowskich Niemiec na Danię. Trzecie imię otrzymała islandzkie - ?orhildur - władca duński był jeszcze wówczas królem Islandii. 

2 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Inga Aistrup/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Inga Aistrup/REUTERS

Król Fryderyk IX z córkami

Król Danii Fryderyk IX pozuje do zdjęcia ze swoimi córkami: Anną Marią, Benedyktą i  Małgorzatą w 1949 r. Aby najstarsza córka króla mogła przejąć po nim koronę, w 1953 r. duński parlament zaakceptował zmiany w prawie sukcesyjnym, które wprowadziły równość płci w dziedziczeniu tronu. 13-letnia wówczas Małgorzata została oficjalną następczynią tronu, na dalsze miejsce w sukcesji spychając znacznie mniej popularnego wśród społeczeństwa stryja.

3 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Ulf Nilsen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Ulf Nilsen/REUTERS

Zdolna studentka

Małgorzata fotografuje się z koleżankami podczas roku akademickiego 1959. Wszechstronne wykształcenie zdobyła studiując filozofię w Kopenhadze, archeologię i historię w Cambridge, politologię w Aarhus i na Sorbonie, oraz ekonomię w London School of Economics.

4 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Peer Pedersen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Peer Pedersen/REUTERS

Księżniczka i dyplomata

Maria nie będzie pierwszą członkinią duńskiej rodziny królewskiej pochodzącą z innego kraju. Wybrankiem Małgorzaty został bowiem Henri de Monpezat, francuski dyplomata, który po ślubie przyjął duńskie obywatelstwo, a po koronacji Małgorzaty otrzymał tytuł księcia. W wywiadach udzielonych po kilkudziesięciu latach małżeństwa przyznawał, że w związku z postępowością duńskiej monarchii i panującym w niej równouprawnieniem, liczył na tytuł króla.

5 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Peer Pedersen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Peer Pedersen/REUTERS

Królewskie zaręczyny

Księżna Małgorzata i Henryk pozują fotografom po ogłoszeniu swoich zaręczyn. Zamek Fredensburg, październik 1966 r.

6 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Allan Moe/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Allan Moe/REUTERS

Ślubny orszak

Księżna Małgorzata wraz z nowopoślubionym mężem, księciem Henrykiem, jadą królewskim powozem ulicami Kopenhagi, pozdrawiając tłumy. Dania, czerwiec 1967 r.

7 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/John Staehr/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/John Staehr/REUTERS

Narodziny dziedzica tronu

Duńska księżna Małgorzata odbiera malutkiego syna, księcia Fryderyka, z rąk opiekunki podczas jego chrztu w kościele Holmen w Kopenhadze, 1968 r. Para doczeka się jeszcze jednego potomka, księcia Joachima.

8 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Vagn Hansen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Vagn Hansen/REUTERS

Małgorzata królową

Księżniczka Małgorzata pozdrawia poddanych z balkonu zamku Christiansborg w lutym 1972 r., tuż po ogłoszeniu jej królową Danii. Obok stoi ówczesny premier Jens Otto Krag. Małgorzata objęła tron po śmierci ojca, króla Fryderyka IX.

9 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Steen Jacobson/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Steen Jacobson/REUTERS

Królowa przemawia po raz pierwszy

32-letnia królowa Małgorzata przygotowuje się do wygłoszenia swojego pierwszego telewizyjnego orędzia noworocznego na zamku Amalienborg w Kopenhadze. Dokładnie tego samego dnia, 51 lat później, zwróci się do narodu z informacją o swojej abdykacji.

10 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Steen Jacobsen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Steen Jacobsen/REUTERS

Królewskie spotkanie na szczycie

Brytyjski książę Filip, królowa Elżbieta II, królowa Małgorzata i jej maż, książę Henryk pozdrawiają tłumy podczas wizyty brytyjskiej pary królewskiej w Kopenhadze w 1979 r.

11 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Erik Jepsen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Erik Jepsen/REUTERS

Książę na korcie

14-letni ksiażę Fryderyk, dziedzic duńskiego tronu, rozgrywa mecz z Peterem Bastiansenem, później uznanym tenisistą, na korcie w Aarhus.

12 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Joergen Jessen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Joergen Jessen/REUTERS

Królewskie srebrne gody

Królowa Danii pozdrawia poddanych wraz z małżonkiem, księciem Henrykiem. W 1992 r. para królewska obchodziła 25. rocznicę ślubu.

13 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Joergen Jessen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Joergen Jessen/REUTERS

Wizyta w Grenlandii

Królowa Małgorzata i książę Henryk pozują w tradycyjnych grenlandzkich strojach podczas wizyty w Qassiarsuk w lipcu 2000 r. Grenlandia, będąca autonomiczną częścią Królestwa Danii, jest często odwiedzana przez członków rodziny królewskiej.

14 z 30
Fot. Newspix/BE&W
Fot. Newspix/BE&W

Nowa księżna na dworze

Zanim następca duńskiego tronu przedstawił swoją wybrankę rodzinie, spotykał się z nią potajemnie przez ponad rok. Nie było to łatwe, bo ona, urodzona w Tasmanii, mieszkała i pracowała w Australii, gdzie się zresztą poznali. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000 r., Fryderyk odwiedził Sydney wraz z kuzynostwem - bratem Joachimem, greckim księciem Mikołajem i norweską księżniczką Marią. W pubie Slip Inn spotkał Mary Elizabeth Donaldson, którą w maju 2004 r. poślubił. Ku uciesze matki, która uznała, że Mary jest najlepszym, co mogło duńską monarchię spotkać.

15 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Keld Navntoft/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Keld Navntoft/REUTERS

Księżniczka Maria wkracza na dwór

Mary Donaldson wychowała się w wielodzietnej rodzinie z klasy średniej. Najmłodsza z czwórki rodzeństwa, dobrze wykształcona, wiązała swoją przyszłość ze światem reklamy i handlem nieruchomościami. Po poznaniu duńskiego księcia zawiesiła karierę, przeniosła się do Europy, przeszła szkolenie z dworskiej etykiety i w parę miesięcy opanowała nowy język. Choć w wywiadach zdarza jej się przyznać, że jej historia ma w sobie coś z bajki, to nie idealizuje swojej roli jako księżniczki. Wręcz przeciwnie - przyznaje, że bywa trudna i wymagająca i podkreśla, że wypełnia ją najlepiej jak potrafi - ale w zgodzie ze sobą. Na zdjęciu z pierworodnym synem, Chrystianem, na pokładzie królewskiego statku Dannebrog w porcie na wyspie Bornholm.

16 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Keld Navntoft/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Keld Navntoft/REUTERS

Nowe pokolenie duńskiej monarchii

Księżna Maria i książę Fryderyk prezentują światu swoje dzieci, sześciodniowe bliźnięta, po wyjściu ze szpitala Rigshospitalet w Kopenhadze. Para doczekała się czworga dzieci: syna Chrystiana, córki Isabelli i bliźniąt Wincentego i Józefiny, którym stara się zapewnić możliwie normalne dzieciństwo. Rodzeństwo uczęszcza do publicznych szkół, a Chrystian był pierwszym dzieckiem na duńskim dworze, które poszło do przedszkola.

17 z 30
Fot. PPE/face to face / East News
Fot. PPE/face to face / East News

Modelowa rodzina królewska

Duńska rodzina królewska: książę Fryderyk i księżna Maria z dziećmi Chrystianem, Izabelą, Wincentem i Józefiną odwiedzają Mikladal na Wyspach Owczych. Podczas wizyty pozowali do zdjęć z Selkie - posągiem mitycznej kobiety-foki.

18 z 30
Fot. Danish Royal Castle Press Center / BE&W
Fot. Danish Royal Castle Press Center / BE&W

Księżna Maria w służbie korony

Księżna z oddaniem wypełnia swoje królewskie obowiązki, do których, oprócz godnej reprezentacji swojego kraju, należą regularne szkolenia wojskowe. Na zdjęciu podczas szkolenia dla duńskiej Gwardii Krajowej w 2008 r. Obecnie księżna posiada stopień majora.

19 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Henning Bagger/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Henning Bagger/REUTERS

Królowa Małgorzata ustępuje

Duńska królowa Małgorzata z synem Fryderykiem energicznie pozdrawia rodaków podczas uroczystości z okazji jej 77. urodzin. Dziś monarchini ma 83 lata i przyznaje, że zdrowie nie pozwala jej już wypełniać obowiązków z pełnym zaangażowaniem. W swoim tradycyjnym noworocznym przemówieniu ogłosiła, że 14 stycznia 2024 r., dokładnie w rocznicę objęcia tronu, abdykuje, przekazując koronę swojemu synowi.

20 z 30
Fot. Newspix/BE&W
Fot. Newspix/BE&W

Huczne obchody królewskich urodzin

Zanim królową opuściły siły do hucznych celebracji, z werwą świętowała swoje 80. urodziny. Podczas obchodów swojego Złotego Jubileuszu w Tivoli wybrała się na ekscytującą przejażdżkę kolejką górską. 

21 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen/REUTERS

Królowa (niemal) wszystkich Duńczyków

Królowa Małgorzata przemierza ulice Kopenhagi w złotym powozie. Obowiązki duńskiej rodziny królewskiej obejmują przede wszystkim godne reprezentowanie kraju i podejmowanie głów państw, pozostają więc bez znaczącego wpływu na bieżącą politykę. Mimo to, z badań wynika, że monarchię popiera ponad 80 procent Duńczyków, którzy nie wyobrażają sobie innego ustroju. Kiedy Małgorzata obejmowała tron, było to jedynie 40 procent, przy większości preferującej utworzenie w Danii republiki.

22 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Liselotte Sabroe/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Liselotte Sabroe/REUTERS

Przyszła para królewska

Duńska rodzina królewska uznawana jest za bardziej postępową od brytyjskiej. Sama Maria, już niebawem królowa, przyznaje, że monarchia funkcjonuje w określonych czasach i warunkach społecznych, i jej zadaniem jest się do nich dopasować. Księżna działa w kilkudziesięciu organizacjach charytatywnych, a najbliższe są jej kwestie obrony praw kobiet i osób LGBT+ oraz eliminowania przemocy domowej. Wspiera organizacje promujące zrównoważoną modę, angażuje się w akcje uświadamiające zagrożenia klimatyczne. Na zdjęciu para książęca w bardziej tradycyjny sposób świętuje 50. urodziny Fryderyka.

23 z 30
Fot. Ida Marie Odgaard / Ritzau Scanpix / AFP / East News
Fot. Ida Marie Odgaard / Ritzau Scanpix / AFP / East News

Księżna walczy z ociepleniem klimatu

Księżna Maria tańczy z mieszkankami Nadi na Fidżi po uroczystym nasadzeniu lasu namorzynowego. Księżna i minister ds. współpracy rozwojowej i globalnej polityki klimatycznej Dan Jorgensen odwiedzili Vanuatu i Fidżi w 2023 roku, chcąc nagłośnić wyzwania, przed którymi stoją lokalne społeczności wysp Pacyfiku w związku ze zmianami klimatycznymi.

24 z 30
Fot. Steven Saphore / AFP / East News
Fot. Steven Saphore / AFP / East News

Księżna na rowerze

Księżna Danii przemierza na rowerze ulice dzielnicy finansowej Sydney podczas oficjalnej wizyty w rodzinnym kraju w 2023 r. Maria, jako wielbicielka sportu, promuje transport dwukołowy jako zdrowy i ekologiczny środek komunikacji.

25 z 30
Fot. POOL AAP/East News
Fot. POOL AAP/East News

Miłość i monarchia

Przyszła para królewska nie szczędzi sobie publicznych czułości, które tak rzadko zdarzają się ich brytyjskim odpowiednikom, Kate i Williamowi Windsorom. Po 20 latach od ślubu, na wzorcowym wizerunku pary pojawiła się jednak rysa. Ostatnio media obiegły informacje o domniemanej niewierności księcia, który miał wdać się w romans z bohaterką meksykańskiego reality show. Mówi się też, że abdykacja królowej i obsadzenie pary książęcej w nowych rolach ma być jej planem na zażegnanie problemów w małżeństwie syna. O ile nie wiadomo, ile w tych plotkach jest prawdy, o tyle faktem jest, że w rzekomym konflikcie małżeńskim Duńczycy opowiedzieli się zdecydowanie po stronie Marii.

26 z 30
Fot. John Rainford/Cover Images/East News
Fot. John Rainford/Cover Images/East News

Maria i Kate, czyli korona i moda

Mimo że duńską i brytyjską parę następców tronu różni wiele, same księżne są często porównywane. Podobieństw doszukuje się w tym, że obie jako "dziewczyny z ludu" dołączyły do dworów królewskich, ale też w ich stylizacjach. Wielbiciele Kate Middleton zarzucają stylistom Marii wzorowanie się na księżnej Walii, ale to Maria została uznana za najlepiej ubraną księżniczkę w Europie - jej stylem zachwyciły się radakcje "Vanity Fair" i "Vogue'a".

27 z 30
Fot. Patrick van Katwijk / Getty Images
Fot. Patrick van Katwijk / Getty Images

Królowa o artystycznej duszy

Królowa Małgorzata, książę Fryderyk, księżna Maria i ich dzieci mimo deszczu bawią się podczas wakacyjnej imprezy Ringsted Horse w duńskim Grasten. Barwny styl królowej Małgorzaty ma swoje źródło w jej artystycznej duszy. Już na studiach rozwijała talent artystyczny, pod pseudonimem projektując ilustracje do duńskiego wydania "Władcy pierścieni". W 2012 roku w Muzeum Arken w Kopenhadze otwarto wystawę jej akwareli, a przemysł filmowy kilkukrotnie korzystał z jej bujnej wyobraźni prosząc o pomoc w stworzeniu scenografii. Jej najnowsze dzieło to kostiumy do netflixowskiej produkcji na podstawie baśni Karen Blixen - "Ehrengard: sztuka uwodzenia" (2023). Oprócz ponad 50 kostiumów, królowa stworzyła szkice, które posłużyły do wykreowania baśniowej scenografii.

28 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Keld Navntoft/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Keld Navntoft/REUTERS

Następca następcy tronu

14 stycznia, wraz z objęciem duńskiego tronu przez jego rodziców, na czele listy sukcesyjnej stanie Chrystian, najstarszy syn Fryderyka i Marii. Dziś 19-letni, noszący tytuł hrabiego Monpezat młodzieniec, zalicza kolejne etapy edukacji i szykuje się do pełnienia przeznaczonej mu monarszej roli.

29 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen/REUTERS

52 lata na tronie

Królowa Małgorzata przybywa na uroczysty bankiet państwowy na zamku Christiansborg w Kopenhadze. Po 52 latach rządzenia i śmierci Elżbiety II, jest najdłużej panującym europejskim monarchą.

30 z 30
Fot. Ritzau Scanpix/Ida Marie Odgaard/REUTERS
Fot. Ritzau Scanpix/Ida Marie Odgaard/REUTERS

Koronacja 14 stycznia

Odwiedzający fotografują koronę Chrystiana V i królowej Zofii Magdaleny w gablocie sali wystawowej zamku Rosenborg w Kopenhadze. W najbliższą niedzielę Dania zyska nową parę monarchów: króla Fryderyka X i królową Marię.

Komentarze
lepsza monarchia niż wybrany przez suwerena głupawy prezydent.
już oceniałe(a)ś
28
1
Pięknie ale nie uwierzę ze mozna opanować duński język w kilka miesięcy - to raczej PRowa ściema.
już oceniałe(a)ś
12
3
„syna Chrystiana, córki Józefiny i bliźniąt Wincentego i Józefiny”
Pierwsza córka nazywa się Isabella, wołają na nią Bella. Poprawcie błąd .
już oceniałe(a)ś
9
0
Jeśli już tak konsekwentnie spolszczamy imiona, to wychodzi na to, że na duńskim dworze królewskim jest księżna Maria i księżna Maria.
W dodatku obie wyglądają bardzo podobnie ;)
już oceniałe(a)ś
6
0
To znaczy - królowa poszła do pubu, a jej przyszły małżonek rabotał na zmywaku ?
już oceniałe(a)ś
1
0
Królowa ma na imię Mary. Maria to jej szwagierka.
już oceniałe(a)ś
0
0
Przejdźmy na TY :-D :-D :-D
TYSKIE
już oceniałe(a)ś
1
6
Dziedziczna monarchia. Normalnie, kwintesencja demokracji.
@jorn
Uważasz, Kaczyński z Dudą są lepszą personifikacją demokracji?
już oceniałe(a)ś
15
3
@calvados1
Przynajmniej możemy sobie wybrać. Jak głupio wybraliśmy, to mieliśmy szansę poprawki po pięciu latach i niedługo będziemy ją mieli jeszcze raz.
już oceniałe(a)ś
5
1
@jorn
Znają się na swojej robocie przynajmniej, a że nie podejmują żadnych decyzji, nie ma problemu. Tradycja, rzecz bezcenna.
już oceniałe(a)ś
5
1
@jorn
No i co?
już oceniałe(a)ś
1
1
@jorn
Wolę świetnie przygotowanych do swojej dyplomatycznej i reprezentacyjnej roli royalsów, niż głupawego prezydenta wybranego przez sobie podobnych.
już oceniałe(a)ś
2
1
@jorn
Zrobiliśmy gruby błąd w 2015 i w 2018, 2019 i 2020 powtórzyliśmy swoją głupotę jako naród.
już oceniałe(a)ś
0
1
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy