Królowa Maria męża poznała w pubie. Dania ma nową parę królewską [ZDJĘCIA]
Maria, księżna Danii (Fot. Robin Utrecht /ABACAPRESS/East News)
Księżniczka Małgorzata, przyszła królowa Danii
Duńska księżniczka Ingrid z dziećmi, księżniczką Małgorzatą i Benedyktą w Kopenhadze, 1944 r. Przyszła królowa urodziła się w kwietniu 1940 r., tydzień po agresji hitlerowskich Niemiec na Danię. Trzecie imię otrzymała islandzkie - ?orhildur - władca duński był jeszcze wówczas królem Islandii.
Król Fryderyk IX z córkami
Król Danii Fryderyk IX pozuje do zdjęcia ze swoimi córkami: Anną Marią, Benedyktą i Małgorzatą w 1949 r. Aby najstarsza córka króla mogła przejąć po nim koronę, w 1953 r. duński parlament zaakceptował zmiany w prawie sukcesyjnym, które wprowadziły równość płci w dziedziczeniu tronu. 13-letnia wówczas Małgorzata została oficjalną następczynią tronu, na dalsze miejsce w sukcesji spychając znacznie mniej popularnego wśród społeczeństwa stryja.
Zdolna studentka
Małgorzata fotografuje się z koleżankami podczas roku akademickiego 1959. Wszechstronne wykształcenie zdobyła studiując filozofię w Kopenhadze, archeologię i historię w Cambridge, politologię w Aarhus i na Sorbonie, oraz ekonomię w London School of Economics.
Księżniczka i dyplomata
Maria nie będzie pierwszą członkinią duńskiej rodziny królewskiej pochodzącą z innego kraju. Wybrankiem Małgorzaty został bowiem Henri de Monpezat, francuski dyplomata, który po ślubie przyjął duńskie obywatelstwo, a po koronacji Małgorzaty otrzymał tytuł księcia. W wywiadach udzielonych po kilkudziesięciu latach małżeństwa przyznawał, że w związku z postępowością duńskiej monarchii i panującym w niej równouprawnieniem, liczył na tytuł króla.
Królewskie zaręczyny
Księżna Małgorzata i Henryk pozują fotografom po ogłoszeniu swoich zaręczyn. Zamek Fredensburg, październik 1966 r.
Ślubny orszak
Księżna Małgorzata wraz z nowopoślubionym mężem, księciem Henrykiem, jadą królewskim powozem ulicami Kopenhagi, pozdrawiając tłumy. Dania, czerwiec 1967 r.
Narodziny dziedzica tronu
Duńska księżna Małgorzata odbiera malutkiego syna, księcia Fryderyka, z rąk opiekunki podczas jego chrztu w kościele Holmen w Kopenhadze, 1968 r. Para doczeka się jeszcze jednego potomka, księcia Joachima.
Małgorzata królową
Księżniczka Małgorzata pozdrawia poddanych z balkonu zamku Christiansborg w lutym 1972 r., tuż po ogłoszeniu jej królową Danii. Obok stoi ówczesny premier Jens Otto Krag. Małgorzata objęła tron po śmierci ojca, króla Fryderyka IX.
Królowa przemawia po raz pierwszy
32-letnia królowa Małgorzata przygotowuje się do wygłoszenia swojego pierwszego telewizyjnego orędzia noworocznego na zamku Amalienborg w Kopenhadze. Dokładnie tego samego dnia, 51 lat później, zwróci się do narodu z informacją o swojej abdykacji.
Królewskie spotkanie na szczycie
Brytyjski książę Filip, królowa Elżbieta II, królowa Małgorzata i jej maż, książę Henryk pozdrawiają tłumy podczas wizyty brytyjskiej pary królewskiej w Kopenhadze w 1979 r.
Książę na korcie
14-letni ksiażę Fryderyk, dziedzic duńskiego tronu, rozgrywa mecz z Peterem Bastiansenem, później uznanym tenisistą, na korcie w Aarhus.
Królewskie srebrne gody
Królowa Danii pozdrawia poddanych wraz z małżonkiem, księciem Henrykiem. W 1992 r. para królewska obchodziła 25. rocznicę ślubu.
Wizyta w Grenlandii
Królowa Małgorzata i książę Henryk pozują w tradycyjnych grenlandzkich strojach podczas wizyty w Qassiarsuk w lipcu 2000 r. Grenlandia, będąca autonomiczną częścią Królestwa Danii, jest często odwiedzana przez członków rodziny królewskiej.
Nowa księżna na dworze
Zanim następca duńskiego tronu przedstawił swoją wybrankę rodzinie, spotykał się z nią potajemnie przez ponad rok. Nie było to łatwe, bo ona, urodzona w Tasmanii, mieszkała i pracowała w Australii, gdzie się zresztą poznali. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000 r., Fryderyk odwiedził Sydney wraz z kuzynostwem - bratem Joachimem, greckim księciem Mikołajem i norweską księżniczką Marią. W pubie Slip Inn spotkał Mary Elizabeth Donaldson, którą w maju 2004 r. poślubił. Ku uciesze matki, która uznała, że Mary jest najlepszym, co mogło duńską monarchię spotkać.
Księżniczka Maria wkracza na dwór
Mary Donaldson wychowała się w wielodzietnej rodzinie z klasy średniej. Najmłodsza z czwórki rodzeństwa, dobrze wykształcona, wiązała swoją przyszłość ze światem reklamy i handlem nieruchomościami. Po poznaniu duńskiego księcia zawiesiła karierę, przeniosła się do Europy, przeszła szkolenie z dworskiej etykiety i w parę miesięcy opanowała nowy język. Choć w wywiadach zdarza jej się przyznać, że jej historia ma w sobie coś z bajki, to nie idealizuje swojej roli jako księżniczki. Wręcz przeciwnie - przyznaje, że bywa trudna i wymagająca i podkreśla, że wypełnia ją najlepiej jak potrafi - ale w zgodzie ze sobą. Na zdjęciu z pierworodnym synem, Chrystianem, na pokładzie królewskiego statku Dannebrog w porcie na wyspie Bornholm.
Nowe pokolenie duńskiej monarchii
Księżna Maria i książę Fryderyk prezentują światu swoje dzieci, sześciodniowe bliźnięta, po wyjściu ze szpitala Rigshospitalet w Kopenhadze. Para doczekała się czworga dzieci: syna Chrystiana, córki Isabelli i bliźniąt Wincentego i Józefiny, którym stara się zapewnić możliwie normalne dzieciństwo. Rodzeństwo uczęszcza do publicznych szkół, a Chrystian był pierwszym dzieckiem na duńskim dworze, które poszło do przedszkola.
Modelowa rodzina królewska
Duńska rodzina królewska: książę Fryderyk i księżna Maria z dziećmi Chrystianem, Izabelą, Wincentem i Józefiną odwiedzają Mikladal na Wyspach Owczych. Podczas wizyty pozowali do zdjęć z Selkie - posągiem mitycznej kobiety-foki.
Księżna Maria w służbie korony
Księżna z oddaniem wypełnia swoje królewskie obowiązki, do których, oprócz godnej reprezentacji swojego kraju, należą regularne szkolenia wojskowe. Na zdjęciu podczas szkolenia dla duńskiej Gwardii Krajowej w 2008 r. Obecnie księżna posiada stopień majora.
Królowa Małgorzata ustępuje
Duńska królowa Małgorzata z synem Fryderykiem energicznie pozdrawia rodaków podczas uroczystości z okazji jej 77. urodzin. Dziś monarchini ma 83 lata i przyznaje, że zdrowie nie pozwala jej już wypełniać obowiązków z pełnym zaangażowaniem. W swoim tradycyjnym noworocznym przemówieniu ogłosiła, że 14 stycznia 2024 r., dokładnie w rocznicę objęcia tronu, abdykuje, przekazując koronę swojemu synowi.
Huczne obchody królewskich urodzin
Zanim królową opuściły siły do hucznych celebracji, z werwą świętowała swoje 80. urodziny. Podczas obchodów swojego Złotego Jubileuszu w Tivoli wybrała się na ekscytującą przejażdżkę kolejką górską.
Królowa (niemal) wszystkich Duńczyków
Królowa Małgorzata przemierza ulice Kopenhagi w złotym powozie. Obowiązki duńskiej rodziny królewskiej obejmują przede wszystkim godne reprezentowanie kraju i podejmowanie głów państw, pozostają więc bez znaczącego wpływu na bieżącą politykę. Mimo to, z badań wynika, że monarchię popiera ponad 80 procent Duńczyków, którzy nie wyobrażają sobie innego ustroju. Kiedy Małgorzata obejmowała tron, było to jedynie 40 procent, przy większości preferującej utworzenie w Danii republiki.
Przyszła para królewska
Duńska rodzina królewska uznawana jest za bardziej postępową od brytyjskiej. Sama Maria, już niebawem królowa, przyznaje, że monarchia funkcjonuje w określonych czasach i warunkach społecznych, i jej zadaniem jest się do nich dopasować. Księżna działa w kilkudziesięciu organizacjach charytatywnych, a najbliższe są jej kwestie obrony praw kobiet i osób LGBT+ oraz eliminowania przemocy domowej. Wspiera organizacje promujące zrównoważoną modę, angażuje się w akcje uświadamiające zagrożenia klimatyczne. Na zdjęciu para książęca w bardziej tradycyjny sposób świętuje 50. urodziny Fryderyka.
Księżna walczy z ociepleniem klimatu
Księżna Maria tańczy z mieszkankami Nadi na Fidżi po uroczystym nasadzeniu lasu namorzynowego. Księżna i minister ds. współpracy rozwojowej i globalnej polityki klimatycznej Dan Jorgensen odwiedzili Vanuatu i Fidżi w 2023 roku, chcąc nagłośnić wyzwania, przed którymi stoją lokalne społeczności wysp Pacyfiku w związku ze zmianami klimatycznymi.
Księżna na rowerze
Księżna Danii przemierza na rowerze ulice dzielnicy finansowej Sydney podczas oficjalnej wizyty w rodzinnym kraju w 2023 r. Maria, jako wielbicielka sportu, promuje transport dwukołowy jako zdrowy i ekologiczny środek komunikacji.
Miłość i monarchia
Przyszła para królewska nie szczędzi sobie publicznych czułości, które tak rzadko zdarzają się ich brytyjskim odpowiednikom, Kate i Williamowi Windsorom. Po 20 latach od ślubu, na wzorcowym wizerunku pary pojawiła się jednak rysa. Ostatnio media obiegły informacje o domniemanej niewierności księcia, który miał wdać się w romans z bohaterką meksykańskiego reality show. Mówi się też, że abdykacja królowej i obsadzenie pary książęcej w nowych rolach ma być jej planem na zażegnanie problemów w małżeństwie syna. O ile nie wiadomo, ile w tych plotkach jest prawdy, o tyle faktem jest, że w rzekomym konflikcie małżeńskim Duńczycy opowiedzieli się zdecydowanie po stronie Marii.
Maria i Kate, czyli korona i moda
Mimo że duńską i brytyjską parę następców tronu różni wiele, same księżne są często porównywane. Podobieństw doszukuje się w tym, że obie jako "dziewczyny z ludu" dołączyły do dworów królewskich, ale też w ich stylizacjach. Wielbiciele Kate Middleton zarzucają stylistom Marii wzorowanie się na księżnej Walii, ale to Maria została uznana za najlepiej ubraną księżniczkę w Europie - jej stylem zachwyciły się radakcje "Vanity Fair" i "Vogue'a".
Królowa o artystycznej duszy
Królowa Małgorzata, książę Fryderyk, księżna Maria i ich dzieci mimo deszczu bawią się podczas wakacyjnej imprezy Ringsted Horse w duńskim Grasten. Barwny styl królowej Małgorzaty ma swoje źródło w jej artystycznej duszy. Już na studiach rozwijała talent artystyczny, pod pseudonimem projektując ilustracje do duńskiego wydania "Władcy pierścieni". W 2012 roku w Muzeum Arken w Kopenhadze otwarto wystawę jej akwareli, a przemysł filmowy kilkukrotnie korzystał z jej bujnej wyobraźni prosząc o pomoc w stworzeniu scenografii. Jej najnowsze dzieło to kostiumy do netflixowskiej produkcji na podstawie baśni Karen Blixen - "Ehrengard: sztuka uwodzenia" (2023). Oprócz ponad 50 kostiumów, królowa stworzyła szkice, które posłużyły do wykreowania baśniowej scenografii.
Następca następcy tronu
14 stycznia, wraz z objęciem duńskiego tronu przez jego rodziców, na czele listy sukcesyjnej stanie Chrystian, najstarszy syn Fryderyka i Marii. Dziś 19-letni, noszący tytuł hrabiego Monpezat młodzieniec, zalicza kolejne etapy edukacji i szykuje się do pełnienia przeznaczonej mu monarszej roli.
52 lata na tronie
Królowa Małgorzata przybywa na uroczysty bankiet państwowy na zamku Christiansborg w Kopenhadze. Po 52 latach rządzenia i śmierci Elżbiety II, jest najdłużej panującym europejskim monarchą.
Koronacja 14 stycznia
Odwiedzający fotografują koronę Chrystiana V i królowej Zofii Magdaleny w gablocie sali wystawowej zamku Rosenborg w Kopenhadze. W najbliższą niedzielę Dania zyska nową parę monarchów: króla Fryderyka X i królową Marię.
Pierwsza córka nazywa się Isabella, wołają na nią Bella. Poprawcie błąd .
W dodatku obie wyglądają bardzo podobnie ;)
TYSKIE
Uważasz, Kaczyński z Dudą są lepszą personifikacją demokracji?
Przynajmniej możemy sobie wybrać. Jak głupio wybraliśmy, to mieliśmy szansę poprawki po pięciu latach i niedługo będziemy ją mieli jeszcze raz.
Znają się na swojej robocie przynajmniej, a że nie podejmują żadnych decyzji, nie ma problemu. Tradycja, rzecz bezcenna.
No i co?
Wolę świetnie przygotowanych do swojej dyplomatycznej i reprezentacyjnej roli royalsów, niż głupawego prezydenta wybranego przez sobie podobnych.
Zrobiliśmy gruby błąd w 2015 i w 2018, 2019 i 2020 powtórzyliśmy swoją głupotę jako naród.