Wyobraźcie sobie, że każde ziarenko kurzu to aniołek. Aniołek-kurzołek, który ma moc przypominania tego, co zapomniane…

Mała Tilda nie pamięta swojego taty. Bardzo kocha mamę, ale w samotności zastanawiała się, czy jest podobna do taty, kim był i dlaczego umarł. Może o nim rozmawiać tylko z przyjacielem Lukasem…Lukas ma swoje zmartwienia. Nie wie, co chce robić w życiu. Wszystkie zawody świata, te prawdziwe, wydają mu się nudne. Za to lubi czytać i – gdyby to było możliwe – chętnie zostałby pogromcą wampirów lub piratem, ale wie, że takiej pracy nie ma. Tymczasem wszyscy nazywają go leniem i darmozjadem…
Pewnego dnia do domu Tildy przybywa maleńki jak ziarnko kurzu aniołek. Aniołek-kurzołek, który ma moc przywracania wspomnień. Dzięki niemu zmieni się życie dziewczynki, jej przyjaciela, a także wielu innych mieszkańców miasta.

Wielowymiarowa, ponadczasowa i uniwersalna opowieść w klimacie najpiękniejszych baśni Andersena. Historia o pamięci, dzięki której możemy określić swoje miejsce w świecie. I mimo że kierowana jest do dzieci, z pewnością zachwyci również dorosłych.

Przygody Tildy i jej kurzołka inspirują do szukania odpowiedzi na ważne pytania – te najważniejsze, fundamentalne. Niech to będą wspaniałe poszukiwania!

 ......Kurzołki tańczyły. Kurz tańczył. Tylko Tilda potrafiła to zobaczyć, bo urodziła się w promieniach słońca. Pozostali ludzie, którzy tego cichego letniego wieczoru pili akurat herbatę w swoich ogrodach, leżeli w hamakach lub spacerowali mostami miasteczka, trzymając się za ręce, nie zauważyli niczego szczególnego. Lecz każdemu z nich przypomniało się coś pięknego. Przed oczami stawało im nagle jakieś dawne, latami ukryte wspomnienie, a na ich twarzach pojawiał się uśmiech.Tilda jak zaczarowana wpatrywała się w taniec kurzołków. Wydawało się, że wciąż ich przybywa. Małych, szarych stworzeń, w których ciemnych oczach niekiedy lśniło światło gwiazd.Było ich nieskończenie wiele i Tilda pomyślała, że właściwie niebo powinno poszarzeć, jak tuż przed deszczem, lecz tak się nie stało – na wieczornym niebie wciąż świeciło słońce. Kurzołki nie zasłaniały światła, były co prawda szare, ale jednocześnie przezroczyste.– Kurz – szepnęła Tilda. – Jesteśmy kurzem. To wszystko jest takie piękne.A wtedy coś się wydarzyło. Kurzołki zaczęły znikać z nieba. Z oddali rozległo się niepokojące buczenie.Zadzierali głowy, lecz żadnego samolotu nie widzieli. Ani tego, jak za sprawą niewidzialnej siły kurzołki są ściągane z nieba.....

" Tilda i Kurzołek ", ukazała się nakładem wydawnictwa Widnokrąg.
Patronat: Książki. Magazyn do czytania, Qlturka.pl

O autorze:
Andrus Kivirähk  – jeden z najpopularniejszych współczesnych estońskich powieściopisarzy, dziennikarz i dramaturg. Wielokrotnie nagradzany, w 2020 roku nominowany do Nagrody Hansa Christiana Andersena.

Jego najbardziej znane dzieło nosi tytuł „Rehepapp ehk November". Książka "Mees, kes teadis ussisõnu", bestseller w Estonii, jest tak popularna, że w oparciu o nią powstała gra planszowa (przetłumaczona na angielski jako „The Man Who Spoke Snakish"). Jest także autorem książki dla dzieci, m.in. „Leiutajateküla Lotte" i jej kontynuacjami, a także napisał scenariusz do kreskówek na jej podstawie.
W Polsce ukazały się jego książki:
„Człowiek, który znał mowę węży"
„Oskar i rzeczy" (dla dzieci)