Materiał PR marki L’Oréal

Program L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki jest realizowany w Polsce od 2001 roku. Organizatorem jest L’Oréal Polska we współpracy z Polskim Komitetem ds. UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademią Nauk oraz UN Global Compact Network Poland. Głównym celem programu jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Każdego roku niezależne Jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej, nagradza znakomite badaczki za ich innowacyjne badania w obszarze nauk o życiu.

Do tej pory, w ciągu 24 edycji programu w Polsce, stypendia przyznano 129 naukowczyniom. Stypendystki programu nie tylko kontynuują swoją karierę naukową, zdobywając kolejne stopnie i tytuły, ale także są wyróżniane w krajowych i międzynarodowych konkursach, co świadczy o ich nieustającym wkładzie w rozwój światowej nauki. Wiele z nich zostało powołanych na ważne stanowiska w polskich uczelniach i instytucjach naukowych, czynnie wpływając na kształtowanie ich strategii rozwojowych.

Wśród wybitnego grona stypendystek znalazły się:

  • Justyna Jakubska z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (kat. magistrancka)
  • mgr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej (kat. doktorancka)
  • mgr Maja Szymczak z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu (kat. doktorancka)
  • dr Katarzyna Klonowska z Instytutu Chemii Bioorganicznej  Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (kat. habilitacyjna)
  • dr Alicja Mikołajczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (kat. habilitacyjna)
  • dr Zuzanna Świrad z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (kat. habilitacyjna)

Podczas gali głos na scenie zabrali: Valéry Gaucherand Prezes L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie, Étienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce, Dariusz Wieczorek, Minister Nauki, prof. dr hab. dr h.c. multi Michał Kleiber, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak, Przedstawicielka Polskiej Akademii Nauk, Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland oraz prof. dr hab. Ewa Łojkowska przewodnicząca Jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Wydarzenie uświetniła debata poświęcona różnorodności i równości w nauce, w której uczestniczyły reprezentantki organizacji partnerskich: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, Polskiej Akademii Nauk oraz UN Global Compact Network Poland.